صدای ذهنی

حذف صدای ذهنی

صدای ذهنی آن زمزمه های مداومی است که در ذهن خود می شنوید و هیچوقت قطع نمی شوند. درواقع مکالمه درونی است که بی وقفه در ذهن اتفاق می افتد.ممکن است همیشه از این سروصدا آگاه نباشید چون به عادتی قدیمی و عمیق تبدیل شده و بخش طبیعی و لاینفک زندگی تلقی می شود.این صدا مثل یک صدای پس زمینه است که هیچ وقت قطع نمی شود، از لحظه ای که صبح از خواب بیدار می شوید تا وقتی که شب به خواب می روید ادامه دارد. گاهی اوقات حتی جلوی خوابیدن شما را هم می گیرد. یک نوع صدای درونی است که به طور مداوم هر چیزی را در زندگی تان، محیط اطرافتان و آدمهایی که با آنها ملاقات می کنید، تحلیل می‌کند. صدایی در سر است که مدام حرف می زند و حرف می زند.ذهن هم مدام همان افکار را تکرار می کند، مثل ضبط صوتی که هیچوقت قطع نمیشود. اگر این افکار، افکاری مثبت باشند. اشکالی ندارد. ولی بیشتر وقت ها این افکار منفی هستندکه باعث تشدید استرس، نگرانی، عصبانیت و خستگی در شما می شوند. آنها افکاری هستند که واقعاً هیچ نیازی به آنها ندارید.فکر کردن فعالیتی مثبت و مفید است که برای حل مشکلات، تحلیل کردن، مقایسه کردن، درس خواندن، برنامه ریختن به آن نیاز دارید. ولی خیلی وقت ها ذهن به جاهایی می رود که خودش دوست دارد و توجه شما را درگیر مسائل جزئی و پیش پاافتاده می کند. فکر کردن بیخودی فقط زمان و انرژی شما را می گیرد.صدای ذهن چیست و چطور می توانید آن را تشخیص دهید: افکاری که مثل نوار با آهنگی یکنواخت تکرار می شوند. فکر کردن دوباره به اتفاقات و موقعیت های قدیمی و تجسم دوباره ی ترس ها.زندگی کردن در گذشته یا آینده. این باعث می شود نتوانیم از زمان حال لذت ببریم. گذشته، گذشته است و آینده محصول فکر و عمل امروزمان است. تنها زمانی که وجود دارد، اکنون است مونولوگ درونی وسواسی که آرامشمان را بر هم زده و ذهنمان را مشغول نگه می دارد.هیچوقت در زمان حال نیستید. همیشه به چیزی دیگر فکر می کنید به جای اینکه روی کاری که آن لحظه انجام می دهید تمرکز کنید. اگر همیشه به چیزی دیگر فکر کنیم، هیچوقت از زمان حال لذت نخواهیم برد.

تحلیل مداوم موقعیت ها، واکنش ها و رفتارهای خودمان و دیگران. تحلیل گذشته، آینده، چیزهایی که نیاز دریم یا می خواهیم، روزمان، دیروزمان و گذشته دورمان. تقریباً تمام فکر کردن ها و رویاپردازی های غیرارادی نوعی صدای ذهن هستند. این نوعی صدای پس زمینه است که در همه کارهایمان اخلال ایجاد می کند.

بیشتر وقت ها این صدا خسته کننده است و باعث می شود بازده کاری مان پایین آمده و تنبل شویم. این مکالمه مداوم درونی چون حواس ما را از اتفاق هایی که در زمان حال می افتد پرت می کند، باعث می شود موقعیت هایمان را هم از دست بدهیم.ذهن ابزاری بسیار مفید است ولی باید تحت کنترل باشد.

به نظرتان عالی نیست اگر می توانستیم طوری باشیم که هروقت خودمان خواستیم فکر کنیم، مثلاً وقتی می خواهیم مشکلی را حل کنیم یا برنامه ریزی کنیم و بعد می توانستیم ذهنمان را خاموش کنیم؟خاموش کردن ذهن نوعی آرامش درونی می آورد. این همان چیزی است که همه سنت ها و آموزه های معنوی از دیرباز به دنبال آن بوده اند و برای کسانیکه به دنبال معنویات هستند و می خواهند زندگی شان را ارتقا دهند بسیار مفید است.یک لحظه دست از خواندن بکشید و ببینید می توانید ذهنتان را خاموش کنید؟ دست از فکر کردن بکشید ، ببینید چه اتفاقی می افتد.متوجه می شوید که دارید به متوقف کردن فکر کردنتان فکر می کنید

و این یعنی هنوز دارید فکر می کنید. بعد از چند لحظه احتمالاً یادتان می رود که هدفتان کنترل افکارتان بوده و ذهنتان به فعالیت قطع نشدنی خود ادامه می دهد. این نشان می دهد که ذهن تا چه اندازه بی قرار است و هیچ قانونی نمی پذیرد.گاهی اوقات در موارد نادر به لحظه ای آرامش درونی دست پیدا می کنید، بدون هیچ صدایی در ذهنتان.

این به صورت غیرارادی اتفاق می افتد، وقتی توجهتان به یک فعالیت بسیار جذاب یا تماشای یک منظره بسیارزیبا معطوف می شود.خاموش کردن ارادی ذهن، یعنی هر زمان که بخواهید، با کتاب خواندن به دست نمی آید. این توانایی به تدریج و با گذراندن تمرینات تمرکز و مدیتیشن ایجاد میشود.ولی خیلی ها ممکن است بگویند که مدیتیشن انجام می دهند ولی نمی توانند ذهنشان را آرام کند. اگر قدرت تمرکز ضعیف باشد، ذهن خیلی ساده از فکری به فکر دیگر غوطه می خورد، پس چطور می توان مدیتیشن کرد؟ می نشینید که مدیتیشن کنید ولی اینکه اجازه بدهید ذهنتان هر جا که می خواهد برود و هر چیزی که می خواهد را تجسم کند مدیتیشن نیست.به همین دلیل است که اول باید درجاتی از توانایی تمرکز را به دست آورید تا بتوانید مدیتیشن کردن را شروع کنید.وقتی قدرت تمرکزتان قوی تر شد، می توانید بدون کلمات، تصاویر و افکار ذهنی مدیتیشن کنید. آنوقت آرامش درونی تان ابتدا در زمان مدیتیشن و بعد در کل زندگی موقع کار کردن، خواندن، حرف زدن و هر کار دیگری به تدریج بیشتر و عمیق تر می شود.آنوقت صداهای ذهنی کمتر و کمتر شده و به تدریج قطع می شوند.البته این وضعیت باعث نمی شود که نتوانید فکر کنید، برعکس، وقتی لازم باشد که فکر کنید، بسیار واضح و روشن فکر خواهید کرد. ذهنتان هوشیارتر، متمرکزتر و قوی تر خواهد شد. آنوقت می توانید هروقت خواستید ذهنتان را روشن یا خاموش کنید.بیشتر افراد وقتی می خواهند به یک چیز خاص فکر کنند، حتی بعد از رسیدن به یک نتیجه یا پیدا کردن راه حل هم نمی توانند آن فکر را متوقف کنند. ذهنشان به فکر کردن درمورد آن موضوع خاص همچنان ادامه می دهد. مثل یک نوار خراب می ماند که یک آهنگ را مدام تکرار می کند. به همین دلیل خیلی مهم است که یاد بگیرید چطور فکرتان را متوقف کنید.خاموش کردن صدای ذهن به معنی آرامش درونی است. این باعث می شود انرژی ذهنی زیادی را ذخیره کنید و دیگر زمانتان را برای فکر کردن به مسائل جزئی و پیش پاافتاده تلف نکنید.منبع:اکاایران

اما مساله صدای ذهنی در تندخوانی PH,R

مهمترین مشکل ما در زمان مطالعه صدای ذهنی است که فوق العاده سرعت و تمرکز ما را می‌گیرد و اجازه نمیدهد شما به سرعت مطلوب خود دست یابید .

به دو صورت یکی صدای ذهنی فعال است که در متن بالا اشاره شده و دائما با شماست و دیگری صدای ذهنی انفعالی هست که در واقع هنگام مطالعه شکل می‌گیرد و یک مساله کاملا متفاوت و مجزاست.

شما زمانی که مطالعه میکنید با دو نوع حجمه صدای ذهنی درونی روبرو هستید یکی صدای فعال که دائما ذهن شما را مشغول می‌کند و در واقع تمرکز و توجه شما را ازبین می‌برد و چه بسا شما صفحات کتاب را خواندید اما هیچگونه توجهی به متن و خواندن نداشتید که فوق العاده دمانس شدید برای شما ایجاد می‌کند و لذا یکی از عوامل بسیار خطرناک و استرس زاست که شدیدا موجب افسردگی میشود.

در تندخوانی PH,R با مدیتیشنهای تمرکزی این مشکل برطرف خواهد شد که شما حتی بتوانید در غیر زمان مطالعه نیز مقداری البته نه کاملا این افکار مزاحم و صداهای درگیر کننده فکر و ذهن را از بین ببرید و به یک آرامش بسیار خوب درونی دست یابید .

و اما صدای ذهنی انفعالی که زمان مطالعه برای شما ایجاد می‌شود یعنی شما زمانی که مشغول مطالعه می‌شوید هر کلمه و عبارت و جمله ای که می‌خوانید در ذهن شما تکرار می‌شود و طنین و پژواک صدا در ذهن شما انعکاس می یابد البته عبور از این مرحله نیاز به تمرینهای ویژه ای دارد و اما یکی از آرزوی‌های هر رکورد دار و تندخوانان دنیاست که بتوانند صدای ذهنی را هنگام مطالعه حذف کنند و مغز به راحتی بتوانید سریع عبارات و جملات را درک کند.

سید جواد سبزپوش

1 دیدگاه

  1. دانیال گفت:

    از مطالب فوق و اشاره به این مشکل که همیشه مشکل من و دغدغه اصلی من برای حل ان بوده بسیار سپاس گزارم اما ایکاش در باره درمان و رفع این مشکل هم توضیحی مختصر می دادید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 9 =